Awards
27th April 2018

First Lego League Competition & Singapore Amazing Flying Machine Competition 2018

On the 28 February 2018, two teams from the Junior High Robotics Club participated in the national First Lego League Competition held at the Canadian International School. There were more than hundred teams participating, including teams from overseas. We are proud to announce that both teams got into the finals!

The team consisting of Isaac Chen Jing De from 18Y3F, Chen Qirui from 18Y3D, Tan Jun Yang Edmund from 18Y3J, Chong Tze Zhao from 18Y4G and Jerryl Phing Yuet Xuan from 18Y2C, emerged as the Champions in the Programming Category!

Also, on 2 April 2018, three groups of students from the Junior High Robotics Club participated in Cat B (Glider) of the Singapore Amazing Flying Machine Competition held at the Science Centre. We are pleased to announce that one of our teams has clinched the 1st Runnerup in Flight Theory Presentation.

This winning team consisted of Ziv Yong from 18Y4I, Gu Boyuan from 18Y4K, Darius Lim from 18Y2I, Edward Kwok from 18Y2B and Leong Xuan Hao from 18Y3I.

Two Senior High Robotics Club teams also did the school proud by winning the Overall Champion title and 1st Runner-up in Cat C1 (Fixed Wing) of the Singapore Amazing Flying Machines Competition (SAFMC) on 7 April 2018. They won the Best Performance Award and its 1st Runner-up (Best Performance Award). We also won the Best Presentation Award this year, which is 9 years in a row, since 2010. The team’s 2017 Championship and 1st Runner-up planes were also selected for display for the 10th Anniversary Singapore Amazing Flying Machines Competition.

The teams began their challenging preparations in January 2018, worked through the weekends on the construction and flying of the planes, then conceptualised and implemented the presentations throughout Term 1 and the March holidays.

Here is a summary of the Robotics Club’s achievements:

Senior High

Achievements Team Name Class Cat
1. Overall Championship Award

2. Best Presentation Award

3. Best Performance Award (1st Runner Up)

DHSFW1 TAN XIAOCHEN

HOU LINXIN

WAN HAO CHENG

ANG KOON HWEE

CHIANG YU HSUAN

6C33

6C32

5C32

5C35

5C34

C1
1. 1st  Runner-up in Overall Championship Award

2. Best Performance Award

DHSFW2 LIU ENMU

LIM LI FAN

DAI TIANLE

LI ZHAOQI

WEE HE-KUN

6C36

5C35

5C33

6C34

6C33

C1

Junior High

Achievements Team Name Class Cat
1. SAFMC

(1st Runner-up in Flight Theory Presentation)

DHSGrp3 ZIV YONG

GU BOYUAN

LEONG XUAN HAO

DARIUS LIM

EDWARD KWOK

4I

4K

3I

2I

2B

B
Achievements Team Name Class
1. First Lego League

(Champions in Programming)

DHSTeam1 CHONG TZE ZHAO

ISAAC CHEN JING DE

CHEN QIRUI

TAN JUN YANG EDMUND

JERRYL PHING YUET XUAN

4G

3F

3D

3J

2C

The team would like to take this opportunity to thank:

Our principal, Mr Tony Low and vice-principals for their unwavering support for our Senior High and Junior High Robotics Clubs, as well as Mdm. Ilyana for her support behind the scenes.

Our teachers-in-charge, Mr Pang Hai Chet, Mr Jeremey Lim and Mr Chen Shunfa for their time, guidance, logistics and advice.

Our alumni, Mr Lai Yan Kai, for his mentorship on presentation, logistics and infrastructure support.

Our instructor, Mr Ronald Yong, for his expert coaching on plane design and plane flying.

Our teachers, Mr Deric Low, Mr Adrian Ong and Mr Chong Hon Chung for assisting us during the March holidays.

Our Operations Manager, Mr Dennis Tong and the OSO staff for access to the school facilities during the school holidays and loaning us the flip boards and tablecloth.

Mr Ang (HOD Corporate Affairs) and Ms Chin (School Hostel Manager) for the students of the hostel to prepare this competition and the various staff in the school, who had been kind to our requests for access to the facilities and helped us with the materials for the presentation. We are very grateful for their assistance.

The Robotics Club will continue to strive hard and make our school proud.

德明加油!

Back to top